Státní závěrečná zkouška a obhajoba

 

Státní závěrečná zkouška je složena ze dvou částí. Ty mají povahu zvláštních státnicových předmětů, jimiž jsou Obhajoba diplomové práce a zkouška z Teorií a dějin médií. Data zkoušek a obhajob jsou k dispozici v aktualizovaném termináři katedry.

Obhajoba diplomové práce

Závěrečná diplomová práce je obhajována v rámci předmětu ZURs4001 Obhajoba diplomové práce. Sama diplomová práce i její obhajoba jsou ukotveny obecně ve všech povinných předmětech studijního programu a – s ohledem na zvolené téma a metodu zpracování – v okruhu vybraných povinně volitelných a specializačních předmětů.

Průběh obhajoby:

  • Obhajující prezentují svou diplomovou práci (max. 10 min.) –> přečteny jsou posudky vedoucí/ho a oponenta/oponentky –> reakce obhajující/ho na posudky –> diskuze se zbytkem komise. Celková časová dotace na obhajobu je 40 min.
SZZ z Teorií a dějin médií

Státní závěrečná zkouška má formu ústní zkoušky a je vedena v rámci předmětu ZURs4002 Teorie a dějiny médií. Souhrnně ověřuje znalosti nabyté ve společných povinných teoretických předmětech studijního programu. Těmito předměty jsou:

  • Český mediální systém v mezinárodní komparativní perspektivě,
  • Kultura a médií (dříve Culture and Media),
  • Dějiny médií v éře modernity,
  • Kritické teorie médií,
  • Politická ekonomie médií,
  • Psychologie médií,
  • Sociální teorie nových médií.

Ověřována je znalost povinné literatury zadané v těchto předmětech, schopnost její kritické interpretace a aplikace na konkrétní historické i aktuální problémy z oblasti mediálních studií a schopnost propojovat znalosti získané v jednotlivých předmětech.

Průběh ústní zkoušky:

  • Předseda nebo vybraný člen komise losuje okruh SZZ, který před zahájením zkoušení sděluje zkoušené/mu.
  • V případě prezenční zkoušky mají státnicující 30 min. na samostatnou přípravu (tzn. "potítko"). Během této samostatné přípravy mohou mít a využít své poznámky a studijní materiály, a to včetně vlastního počítače. K samotné státní zkoušce si mohou vzít bodové poznámky vyhotovené právě během přípravy.
  • Celková časová dotace SZZ je 25 minut. Dalších 5 min. je pak vyhrazeno na poradu komise. Zkouška má podobu rozpravy zkoušené/ho se členy a členkami komise o vylosovaném okruhu, přičemž rozprava je otevřena desetiminutovou expozicí, v níž zkoušená/ý samostatně a strukturovaně představí vylosovaný okruh (klíčové teorie a koncepty, empirické a historické souvislosti, důležité výzkumy apod.).
Hodnocení SZZ a obhajoby

Jednotlivé částí státní závěrečné zkoušky jsou hodnoceny třemi stupni:

PROSPĚL/A VÝBORNĚ

  • V případě zkoušky: Vynikající výkon bez chyb či jen s drobnými chybami. Studující výborně zná: souvisle hovoří k tématu, samostatně pokrývá jeho klíčové součásti, je s to korektně vysvětlit, ilustrovat, aplikovat, propojovat a komparovat koncepty a teorie, nedopouští se žádných principiálních chyb, do výkladu zapojuje vědění překračující rámec povinné literatury.
    V případě obhajoby: Výborná obhajoba a vynikající a v klíčových parametrech bezchybně vyhotovená práce přinášející nová či inovativní zjištění nebo řešení a prokazující v rámci programu nadstandardní znalosti a schopnosti obhajující/ho.

PROSPĚL/A

  • V případě zkoušky: Kvalitní výkon prokazující dostatečné znalosti očekávané od absolventů programu.
    V případě obhajoby: Kvalitní obhajoba a diplomová práce, jež ve všech klíčových parametrech naplňuje očekávání spojená s pracemi zvoleného typu tak, jak jsou formulována v pravidlech pro psaní diplomové práce.

NEPROSPĚL/A

  • V případě zkoušky: Studující neprokazuje dostatečné znalosti očekávané od absolventů programu. Studující nezná: nehovoří k tématu a ani po upozornění není s to k němu přejít. Nezná či neumí vysvětlit základní koncepty a teorie a i pod vedením doplňujícími otázkami se v odpovědích dopouští principiálních chyb, záměn a interpretací. Je proto zapotřebí značné množství další práce.
    V případě obhajoby: Diplomová práce v některém z klíčových parametrů nenaplňuje očekávání spojená s pracemi zvoleného typu tak, jak jsou formulována v pravidlech pro psaní diplomové práce, a obhajující svou obhajobou nepřesvědčil/a komisi, že obhajovaná práce zaslouží získat hodnocení "prospěl/a".

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.