Radio R

Poslouchat Radio R Web Mixcloud

Radio R funguje od roku 2008 na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V době svého vzniku šlo pouze o malou skupinu nadšenců, kteří chtěli zaplnit hluchá místa českého éteru. Cílem původního Radia R bylo dát prostor vyhraněným hudebním žánrům, věnovat se menšinovým tématům, a zapojovat se tak do brněnského kulturního prostoru. Dnes tvoří Radio R více než 100 dobrovolníků, kteří se nadále pokoušejí naplnit původní ideu toho, proč jejich médium před lety vzniklo.

Organizačně si rádio postupně vybudovalo stabilní vnitřní strukturu v čele se station managerem (ředitelem/ředitelkou), programovým dramaturgem a vedoucím sekce off air, kteří jsou společně voleni na dobu jednoho roku. Vysílané pořady jsou rozděleny do osmi redakcí, přičemž má každá svého vedoucího. Snahou rádia směrem ke svým členům je umožnění osobního rozvoje, vzdělávání, a dar prostoru pro realizaci takřka jakýchkoli nápadů. Radio R je možné poslouchat online - 24 hodin, 7 dní v týdnu a pečlivě zvolená hudební dramaturgie se střídá s novými, ale i několik let produkovanými pořady. 

Stejně jako na samém začátku spojuje Radio R skupinu lidí, kteří nejsou jen kolegové, ale i přátelé – chtějí si navzájem předávat zkušenosti, inspirovat se a zažít společně věci, na které se nezapomíná. Radio R je nejčastěji možné charakterizovat čtyřmi slovy: komunitní, alternativní, nekomerční a otevřené. V rámci České a Slovenské republiky je několik studentských médií, ale prakticky žádné neexistuje v takovém rozsahu.

Z výše uvedených vlastností Radia R je jeho nejvýraznějším rysem právě komunitnost. Právě díky charakteru rádiového společenství při hledání jeho nových členů rozhoduje především osobnost uchazečů a chuť připojit se k činnosti rádia. Všechno ostatní (jako mluvený projev, technické dovednosti apod.) už se zájemci mohou naučit v rámci kolektivu.

Profesní zkušenosti nejsou vyžadovány, protože rozhodující je lidská individualita. Osobnost člověka, který má co říct, zajímá se o specifickou oblast, a může tak obohatit jak rádiový kolektiv, tak posluchače. Radio R dává prostor kreativitě každého člena. Prostor pro vlastní vysílání často dostávají pořady, jež by jiné rozhlasové stanice do éteru nepustily. Rádioví vedoucí se při svém rozhodování neřídí poslechovostí, ale přínosem konkrétního člověka k životu či fungování organizace. I proto má Radio R velmi pestrý program, jenž pokrývá spektrum témat od politiky, přes technologie, byznys, až po literaturu, tanec a samozřejmě také hudbu.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.