Učebny a zázemí

Katedra má mimo obecného zázemí fakulty sociálních studií vlastní specializované učebny, přizpůsobené k výuce žurnalistické profese.

Ve všech učebnách studenti mohou využívat software Office, Adobe Creative Cloud, DaVinci Resolve, Soundforge, SPSS a další. Mají také možnost přistupovat do databází České tiskové kanceláře a Anopressu.

K ukládání projektů a materiálů jsou k dispozici katederní zálohovaná síťová úložiště.

Učebny (kromě AVC) jsou studentům k dispozici pomocí přístupového systému na ISIC kartu - PC54 pro všechny studenty katedry; Střižna, Rádio, TV studio a Studio 5.27 pro studenty, kteří mají v učebně kurz nebo jsou angažovaní ve studentských médiích.

Střižna

Střižna je určena pro tvorbu složitějších audiovizuálních projektů, jako jsou bakalářské a diplomové práce, vyučují se zde specializované kurzy, které mají co do činění se zpracováním audiovizuálního obsahu. Ve střižně se zároveň nachází režie a technické zázemí pro TV studio.

Studentům je k dispozici 8 výkonných pracovních stanic se 4K monitory a externí zvukovou kartou pro namlouvání komentářů a podobně.

V učebně je rovněž 65“ 4K LCD televize, kvalitní zvuková aparatura a Blu-ray přehrávač. Ze všech PC lze jednoduše promítat obraz na televizi a přehrávat zvuk na aparatuře, lektor tak může snadno ukazovat práci jednotlivých studentů a poukazovat na chyby nebo naopak.

Studio 5.27

Multifunkční učebna Studio 5.27 slouží k simulaci redakčního prostředí pro STISK, výuce menších seminářů a základních dovedností jako mluvení na kameru, živé vstupy apod. K tomu je v učebně kompletně vybavená televizní režie s až 4 kamerami.

V centrálním stole učebny je zabudovaných 10 počítačů pro studenty a 1 pro lektora. Kromě standarního software, je k výuce kvalitativní analýzy je k dispozici software Atlas.ti.

Vzhledem k tomu, že je v učebně televizní režie včetně mixážního pultu, je učebna ideální také k zaznamenávání focus groups - k tomu jsou v centrálním stole zabudovány všesměrové mikrofony.

Rádio

Rádio slouží jak k přípravě a samotnému vysílání internetového Radia R, tak k výuce navázaných kurzů (STISK, Podcasting apod.).

Rádio je rozděleno na dvě místnosti:

  • vysílací studio, odkud probíhá samotné vysílání,
  • nahrávací studio, kde probíhá výuka a slouží k nahrávání jinglů, komentářů apod.; zároveň je v místnosti 6 počítačů ke střihu audiovizuálních materiálů, grafice či běžné rešerši pro zprávy – jednoduše ke všemu, co rádio ke svému chodu a propagaci potřebuje.

Vysílá se pomocí profesionálního software DAD, takže si studenti mohou vyzkoušet práci v rádiu se vším všudy.

TV studio

Studio slouží k výuce kurzů pokročilých dovedností jako jsou interview, moderování nebo k natáčení vlastních pořadů studentské televize Studex.tv.

Ve studiu jsou dvě robotické kamery ovládané z režie a jedna statická se čtecím zařízením. Ve studiu je také 60" televize pro vizuální kontrolu moderátorem.

Pro odbavení vysílání používáme NewTek Tricaster. Systém umožňuje záznam ve vysoké kvalitě, živý stream na sociální sítě a zároveň zajišťuje klíčování zeleného pozadí.

Místnost je akusticky upravena a odhlučněna. Zvuk je řešen primárně pomocí bezdrátových mikroportů. Pro komunikaci režie se studiem - přes reproduktory, nebo moderátorovi do sluchátka - je k dispozici interkom. Jsme schopni nazvučit a odbavit i běžnou hudební kapelu.

TV studio je k dispozici na základě domluvy s technikem katedry. Vzhledem k umístění režie ve střižně, je nutné rezervovat obě místnosti současně, byť je provizorně možné odbavit celé vysílání přímo ze studia.

Počítačová učebna PC54

Učebna slouží především k výuce základních žurnalistických dovedností, tvorbě obsahu všeho druhu pro studentský portál munimedia.cz, ale vyučuje se zde i statistika nebo mediální analýza. K tomu jsou k dispozici analytické software jako SPSS, Golem nebo Data Analyzer spolu s daty sledovanosti, poslechovosti a čtenosti.

V učebně je 20 počítačů pro studenty a 1 pro lektora napojený na dvě 75" 4K obrazovky. Netradiční rozložení místnosti má podporovat kontakt učitele se studenty.

AVC

Pod zkratkou AVC se skrývá Učebna Audio-Vizuálního Centra. Slouží především přednáškám pro větší množství lidí, ale jak název napovídá, je učebna vybavena velkým plátnem, kvalitním širokoúhlým projektorem a výkonnou 5.1 zvukovou aparaturou, lze ji kompletně zatemnit a je tak ideální například pro ukázky filmové tvorby. Je možné přehrát DVD, nebo Blu-Ray (včetně 4K) disky.

Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.