Konspirační myšlení je silnější tam, kde chybí důvěra. Nová studie odhaluje důležitost žurnalistiky i důvěryhodných politiků

Důvěra v novináře souvisí s nižší náchylností ke konspiračnímu myšlení – a to i u těch, kdo nevěří politikům. Nový výzkum Lucie ČejkovéAleny Pospíšil Mackové tak ukazuje, že žurnalistika je klíčová v boji proti šíření konspirací. Naopak konzumace alternativních médií nebo vyšší zájem o politiku jsou běžnější mezi těmi, kdo přemýšlejí více konspirativně.

2. 4. 2025 Věda a výzkum

zdroj obrázku: Vecteezy.com

Lidé, kteří důvěřují novinářům, mají menší tendenci vnímat svět jako ovládaný zlomyslným tajným spiknutím. To platí dokonce i v případě, že mají zároveň nízkou důvěru v politiky. Zjištění přinesl výzkum Lucie Čejkové a Aleny Pospíšil Mackové, který odhalil tuto důležitou roli důvěry v novináře ve vztahu ke konspiračnímu myšlení. Studie tak potvrzuje, že důvěra v novináře může do určité míry vyvážit politickou nedůvěru. Naopak pokud lidé politikům věří, důvěra v novináře už nemá další přidaný efekt.

Kdo je náchylnější ke konspiračnímu myšlení

Výzkumnice z projektu SYRI a Katedry mediálních studí a žurnalistiky FSS MU analyzovaly odpovědi celkem 2 340 respondentů z České republiky. Výsledky ukázaly několik faktorů souvisejících s konspiračním myšlením:

  • Častější sledování zpráv, zejména pak z veřejnoprávních médií, souvisí s nižší náchylností ke konspiracím.
  • Konzumace alternativních médií šířících dezinformace a antisystémové narativy je naopak běžnější u lidí s vyšším sklonem přemýšlet konspirativně.
  • Významnou roli hrají i sociodemografické faktory. Starší lidé, osoby s nižším vzděláním a ti, kteří se nacházejí v horší ekonomické situaci, mají větší tendenci vidět za událostmi tajné spiknutí.

Překvapivé bylo zjištění, že zájem o politiku nesnižuje, ale naopak zvyšuje konspirační myšlení. Tento výsledek přitom odporuje některým zahraničním výzkumům a naznačuje, že specificky v českém kontextu mohou být politicky angažovaní lidé častějšími konzumenty alternativních médií, která posilují konspirační narativy. Potvrzuje se tak výsledek, který už dříve přinesla studie Aleny Pospíšil Mackové, Lenky Hrbkové a Jakuba Macka.

Důsledky pro praxi i žurnalistiku

Výsledky výzkumu ukazují, že v boji proti konspiračním teoriím nemusí stačit jen posilovat schopnost ověřovat informace nebo podporovat kritické myšlení. Důležité je zejména budovat důvěru v média a zpravodajství. Vzdělávací programy by se tak měly více zaměřit na strategie, které umožní utvářet si pozitivní vztah a důvěru k žurnalistice.

Studie také opět potvrzuje potřebu budovat kvalitní, pestrou a důvěryhodnou žurnalistiku, která funguje navzdory změnám v politickém prostředí. Důvěryhodná média mohou fungovat jako stabilizující prvek a sehrát klíčovou roli ve vztahu ke konspiračnímu myšlení, a to i tehdy, když jsou lidé k politickým představitelům spíše skeptičtí.

Studie 

Čejková, L., & Macková, A. (2025). The role of the media in conspiracy thinking: trust in journalists is key for the politically distrustful. Journal of Information Technology & Politics, 1–16. https://doi.org/10.1080/19331681.2025.2465317


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.