Call for PhD Students in Political Communication and Journalism Studies
At the Department of Media Studies and Journalism at Masaryk University we are looking for new motivated PhD students to join our research community.
Novinky, katastrofy, vynálezy, osvěta i děsivé příběhy. Kramářské písně jako předchůdkyně žurnalistiky – novin, televize i sociálních sítí. Také ony přinášely informace, ale také pobavení, jako třeba dnešní bulvární média. Zpívaná forma zpravodajství má kořeny sahající až k potulným pěvcům.
Pořádá: katedra mediálních studií a žurnalistiky FSS MU ve spolupráci s Etnografickým ústavem Moravského zemského muzea.
Místo konání: atrium Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, Joštova 10, Brno
Termín: 2. 5. až 30. 6. 2022
Vernisáž: 2. 5. 2022, 15.00 až 15.45 (Mgr. Lenka Waschková Císařová, Ph.D., vedoucí katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU, PhDr. Jana Poláková, Ph.D., kurátorka, Etnografický ústav Moravského zemského muzea)
Skutečnost a fikce v tištěných médiích na příkladu kriminálního případu z konce 19. století.
PhDr. Jana Poláková, Ph.D., kurátorka, Etnografický ústav Moravského zemského muzea
Nic nového pod sluncem: výběr zpravodajských témat kdysi a dnes
Mgr. Lenka Waschková Císařová, Ph.D., vedoucí katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU
Na silnici ho Křtin v lesi. Odraz skutečné události v ústních, psaných a tištěných pramenech.
PhDr. Jana Poláková, Ph.D., kurátorka, Etnografický ústav Moravského zemského muzea
Výstava představuje kramářské tisky z několika úhlů pohledu: historie, jejich funkce, hudební stránky, způsobu předávání a přebírání širokými společenskými vrstvami, obsah představený na konkrétních případech nebo událostech i recepce do současnosti. Všechny tyto aspekty může návštěvník vnímat v běžné psané i vizuální podobě. Dokumentované předměty i texty jsou svým obsahem zaměřené na provázanost s městem Brnem a oblastí Moravy.
At the Department of Media Studies and Journalism at Masaryk University we are looking for new motivated PhD students to join our research community.
Revenge pornografie, tedy šíření obsahu s intimním či sexuálním obsahem bez souhlasu zobrazené osoby, má zásadní negativní dopady na duševní zdraví. Lucia Farkašová a Michaela Šaradín Lebedíková ve své systematické přehledové stati ukazují, jak tato forma online sexuálního násilí dopadá na oběti a jejich duševní zdraví.