Multimediální den 2022

 25. listopadu 2022, 9:00–14:00

Politická žurnalistika a její svět

Jaká jsou specifika politické žurnalistiky, tedy žurnalistiky o politicích a politice? Je jiná než „běžná“ žurnalistika? Liší se metody novinářské práce? Liší se způsob zpracování výsledných materiálů? Jak a v čem? A co fotografie? Co musí umět „politický“ fotoreportér? Na co si musí dávat pozor? Může být problémem i etika „politických“ fotografií?

12. 9. 2022

Katedra mediálních studií a žurnalistiky FSS MU připravuje na 25. listopadu Multimediální den, tentokrát na téma Politická žurnalistika a její svět. Po dvou letech online Multimediálních dnů se letos můžete těšit opět na offline akci přímo na Fakultě sociálních studií (pokud koronavirus a energetická krize dovolí).

Rámcový program

10:00–10:30 Slavnostní zahájení Multimediálního dne 2022, fotovýstavy ČTK Česko/slovenské okamžiky, soutěže Školní časopis roku 2022 a předání cen Arnošta Heinricha za nejlepší žurnalistickou tvůrčí bakalářskou práci. (aula)
12.00–13:15 Hlavní debata: Politická žurnalistika v rozkolísaném světě 21. století. (aula)
09:0012:00 Mediální jarmark v atriu, prohlídky rozhlasového a televizního studia. (Radio R a Studex TV / Muni TV)
08:00–13:30 Workshopy pro SŠ a ZŠ z Asociace středoškolských klubů ČR.
10:00–13:00 Workshopy pro VŠ a SŠ.
12:30–13:00 Předání diplomů v kategoriích soutěže Školní časopis roku 2022, základní školy. (P31)
13:30–14:00 Předání diplomů v kategoriích soutěže Školní časopis roku 2022, střední školy. (P31)
13:30–14:30 Tečka na závěr. (amfiteátr atria)

Podrobný program

8:00–10:00
Infodesk
Kde: foyer FSS MU, Joštova 10, Brno

10:00–10:30
Slavnostní zahájení Multimediálního dne 2022, fotovýstavy ČTK Česko/slovenské okamžiky, soutěže Školní časopis roku 2022 a předání cen Arnošta Heinricha za nejlepší žurnalistickou tvůrčí bakalářskou práci.
Kde: aula

12:00–13:15
Hlavní debata: Politická žurnalistika v rozkolísaném 21. století
Česko – slovenský panel o politické žurnalistice, o jejím vývoji, podobnostech i odlišnostech v Česku a na Slovensku. Jaký vliv na média má stát? Jak média ovlivňují oligarchové? Existují vůbec nezávislá média? Jaký vliv na média má placení za obsah v internetových médiích?
Hosté:

  • Petr Šabata, zástupce šéfredaktora deníku Právo.
  • Lukáš Werner, zástupce šéfredaktora Deníku N.
  • Jakub Filo, zástupce šéfredaktorky deníku SME.
  • Marína Urbániková, odborná asistentka Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU.
  • Radek Bartoníček, redaktor Aktuálně.cz

Moderuje: Lenka Waschková Císařová, vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU.
Kde: Aula

9:00–12:00
Mediální jarmark v atriu Fakulty sociálních studií

Česká tisková kancelář

Headline, fleš, zpráva v souvislostech. Spolehlivě, rychle, objektivně. Žádné dojmy, ale fakta – přesná a ověřená. To je zpravodajství národní zpravodajské agentury, s nímž vás na stánku ČTK seznámí dlouholetí četkaři. Nahlédnout můžete do Infobanky ČTK a seznámíte se i s novou superfotobankou, která vznikla sloučením Fotobanky ČTK a Profimedie. Zájemci si mohou také zahrát na četkařské editory nebo fotoeditory.

Česká televize Brno

Z řad studentů žurnalistiky na Fakultě sociálních studií se často rekrutují naši redaktoři, a proto se rádi zájemcům o žurnalistiku představujeme už na Multimediálním dnu, kde každý rok interaktivně předvádíme některou část novinářské práce v televizi. V letošním roce ukáže zájemcům redaktorka Aneta Beránková, jak se dělá mobilní žurnalistika.

Brněnský deník Rovnost

Brněnský deník Rovnost názorně přestaví, jak se dnes zpracovávají komunální volby. A také jak jsme se zpravodajsky věnovali vzniku nové koalice na brněnském magistrátu. Chybět nebude ani zábavný politický kvíz. Zájemci rovněž odejdou s vlastní titulní stranou Deníku. A v neposlední řadě přiblížíme na konkrétních případech stále důležitější roli webového zpravodajství a multimédií ve vydavatelství Vltava Labe Media.

Mladá fronta Dnes Brno

Na stánku mediální skupiny Mafra (MF Dnes, iDnes.cz, 5plus2, Lidové noviny,…) si zájemci mohou zkusit práci editora při testu pozornosti (budou přiřazovat jména k tvářím politiků a v článcích odhalovat faktické chyby). Bude také možnost individuálních rozhovorů s editorem/redaktorem MF Dnes o fungování redakce, novinářské práci atd. A do třetice populární tvorba titulních stran, které si zájemci budou moci odnést domů.

Ukázky redakcí studentských médií na Katedře mediálních studií a žurnalistiky

Radio R

Neváhejte a přijďte na prohlídku jednoho z největších studentských rádii ve střední Evropě. Radio R už 14 let sídlí v pátém podlaží Fakulty sociálních studií, kde své členy učí kouzlům živého vysílání, audio tvorby, ale i psaného zpravodajství, marketingu nebo eventmanagementu. Jeho studio můžete 25. listopadu díky Multimediálnímu dni navštívit i vy. Dorazte si zasurfovat na vlnách éteru.

Muni TV / Studex TV

Dozvíte se něco o nás. Co je náplní naší práce nebo jak se připravujeme na natáčení. Jsme univerzitní televize. Muni TV zpracovává obsah z prostředí univerzity a studentská experimentální televize Studex TV je otevřená všem kreativním námětům. Natáčíme reportáže nebo rozhovory či série publicistických pořadů. Vezmeme vás do střižny a do studia. Střižna je místo, kde se konají veškeré porady našich redakcí a je to zároveň také technické zázemí. Ve studiu natáčíme rozhovory a naše univerzitní události. Ukážeme vám střípky našich prací a setkáte se s našimi členy jak v našem stánku, tak po celé fakultě. Celý Multimediální den budeme také přenášet živě. Zajímá vás, jak vypadá živý televizní přenos? Přijďte se za námi podívat do 5. podlaží. Fakulty sociálních studií.

13:30–14:30
Tečka na závěr

Výjimečné propojení české a slovenské politické satiry. Scénárista a moderátor českého satirického pořadu Šťastné pondělí Konstantin Sulimenko si společně s tvůrcem a moderátorem slovenského satirického podcastu Piatoček Adamem Blaškem promluví o politických tématech či společenské náladě v obou zemích.
Kde: amfiteátr atria FSS

Doprovodný program

Fotografická výstava ČTK Česko/slovenské okamžiky k výročí rozpadu federace a mediální reflexi česko-slovenských vazeb.
Kde: před budovou FSS MU, Joštova 10, Brno

Výstava časopisů finalistů soutěže o nejlepší školní časopis na středních a základních školách.
Kde: atrium FSS

Workshopy pro SŠ a VŠ

10:00–10:50
Jak se dělají politické rozhovory
Autorka diskusní politicko-společenské relace slovenského deníku SME Rozhovory ZKH o své práci. Podělí se o to, jak se dělá politický rozhovor, jaké techniky vedení rozhovoru existují a které je potřeba použít. Kromě toho prozradí, jak vypadá příprava na rozhovor v praxi.
Zajišťuje: Zuzana Kovačič Hanzelová, novinářka, která tvoří videobsah pro deník SME
Kde: AVC

11:00–11:50
Od bestsellerů k podcastu: politická investigativní žurnalistika
Deset let investigativní práce Jaroslava Kmenty v podsvětí tuzemské politiky, jak je mapuje jeho nový podcast Prohnilí na Seznamu zprávy.
Zajišťuje: Jaroslav Kmenta, publicista, spisovatel, investigativní novinář, Reportér magazín, Seznam zprávy
Kde: P52

11:00–11:50
Dělení Československa v přímém přenosu pohledem novinářů-pamětníků
Roman Prorok, bývalý novinář (ČTK, Česká televize) a posléze mluvčí (Český statistický úřad, Úřad vlády, Ministerstvo průmyslu a obchodu). Jako politický zpravodaj ČTK pokrýval v roce 1992 dělení Československa, včetně klíčového jednání v brněnské vile Tugendhat.
Andrea Kábelová, počátkem 90. let zpravodajka ČTK v Bratislavě.
Moderuje: Radka Marková, šéfredaktorka České tiskové kanceláře.
Kde: U32

12:00–12:50
Vývoj české a slovenské fotožurnalistiky
Jak se vyvíjela a vyvíjí česká fotožurnalistika? Liší se nějak od slovenské? Diskuse českého a slovenského fotožurnalisty.
Zajišťuje: Roman Vondrouš, fotoreportér ČTK, člen poroty Slovak Press Photo
Tomáš Benedikovič, fotoreportér Denníku N, dříve agentura SITA a deník SME.
Kde: U32

12:00–12:50
Proměny politického zpravodajství v českých denících
Obsahová analýza proměn politického zpravodajství ve čtyřech českých denících (MF Dnes, Lidové noviny, Právo, Hospodářské noviny) mezi lety 2005 a 2017 v kontextu zhoršujících se ekonomických podmínek pro fungování tištěných médií a oligarchizace vlastnictví.
Zajišťuje: Michał Tkaczyk, Odborný asistent katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU Brno
Kde: P24b

Workshopy pro SŠ a ZŠ od Asociace Středoškolských klubů ČR

Workshop k ověřovaní faktů
Naučíte se, jak ověřovat informace, jak ověřit, zda je daná fotografie nebo video pravé či falešné, jak z fotografie zjistit místo pomocí geolokace.
Lektor: Irakli Iagorašvili – školitel mediální gramotnosti a ověřovatel faktů je přispěvatelem do programu Myth Detector (program ověřování faktů Nadace pro rozvoj médií (Gruzie). Už čtyři roky se věnuje výuce mediální gramotnosti. Irakli byl hlavním školitelem programu Learn2Discern organizovaného IREX a vyškolil více než 200 lidí v základech mediální gramotnosti.
Čas a místo:
8:009:30 v PC25
10:0011:30 v PC54
12:0013:30 v PC54

Workshop se zahraničními dobrovolníky
Micaela Leyla organizuje živou knihovnu, která představuje jedinečnou příležitost, jak poznat různé lidi, jejich příběhy a vést s nimi zajímavé rozhovory.
Lektorka: Micaela Leyla je organizátorka akcí v Itálii, Polsku a v České republice. Mezi její nejúspěšnější akce patří living-library a Dungeon&Dragons.
Čas a místo:
8:009:30 v P22
10:0011:30 v P22
12:0013:30 v P22


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.