Přestože jsme kvůli zhoršující se epidemiologické situaci byli i letos nuceni přesunout Multimediální den do online prostředí, můžete se těšit na bohatý program.
9:00–9:40 Zahájení Multimediálního dne
včetně zahájení výstavy fotografií ČTK Olympijské okamžiky, kterou návštěvníkům představí přímo její tvůrci, šéfredaktorka ČTK Radka Marková a šéf fotobanky ČTK Petr Mlch. (Z výstavy se mohou návštěvníci těšit i v offline podobě přímo před fakultou.)
Součástí zahájení je také předání cen Arnošta Heinricha za nejlepší tvůrčí žurnalistickou bakalářskou práci. (Na webu Centra mediálních praxí najdete bakalářské práce oceněné v minulých ročnících: https://cemep.fss.muni.cz/zaverecne-prace/cena-arnosta-heinricha).
10:00–12:00 Workshopy
- Továrna na zprávy, sportovní žurnalistika v České tiskové kancelář (10:00-12:00)
První polovinu workshopu povede ředitelka Akademie České tiskové kanceláře Martina Vašíčková, která letos při jarní covidové vlně připravovala úspěšný online kurz pro školy Továrna na zprávy aneb Jak funguje ČTK. Ve druhé polovině budou moci účastníci vyzpovídat Radomíra Nováka, vedoucího redaktora sportovní redakce ČTK.
- Jak se komentuje F1 (10:00-11:00)
Workshop povede Števo Eisele, bývalý fotbalista, sportovní redaktor a komentátor, který patří ke komentátorské špičce dnešního motosportu. Po třinácti letech na pozici sportovního redaktora v TV Markíza se rozhodl žít svůj sen – komentování formule 1. Na Multimediálním dni povede workshop, který bude především o komentování F1 od začátků až po současnost.
- Bomby k tyči – Jak se dělá hokejový podcast (10:30-11:30)
Zájemci se mohou těšit na bývalého hokejistu Jakuba Koreise, který je spolu s Richardem Tesařem autorem úspěšného hokejového podcastu Bomby k tyči. Na workshopu provede účastníky celou tvorbou podcastu, výběrem hostů i témat od jeho vzniku až po současnost. Nevynechá ani příběh své cesty z hokejového stadionu do nahrávacího studia.
Ani v online podobě nebude chybět jarmark redakcí.
Připojte se přes MS Teams k jednotlivým redakcím.
- Česká televize (10:00-12:40)
Chcete vědět, jak se komentují sportovní přímé přenosy v České televizi? Zájemcům vše vysvětlí sportovní reportéři Ondřej Tomek a Tomáš Lachman, kteří se na nich podílejí. „Práce sportovního komentátora je práce snů, tedy alespoň pro mě. To ale rozhodne neznamená, že nevyžaduje profesionální přístup se vším všudy. Kdo chce být lepší, musí na sobě tvrdě pracovat. Výhodou je, že vám to tato profese bohatě vrátí,“ říká Tomáš Lachman.
- MF DNES (10:00-12:50)
Jak se dělá sportovní žurnalistika v MF Dnes, se dozví účastníci přímo od editora a sportovního redaktora. Pro zájemce je připravený test pozornosti a sada článků, v nichž si na odhalování chyb a nesmyslů vyzkouší editorskou práci.
- Český rozhlas (10:00-12:00)
Ve virtuální místnosti Českého rozhlasu bude čekat redaktor sportovního zpravodajství David Nekvinda a vedoucí brněnské zpravodajské redakce Aleš Winkler. Pro účastníky si připravili ukázky novinářské práce v terénu, příběhy z olympijských her v Tokiu, ale také podrobné informace o tom, jak vůbec práce redaktora zpravodajství v rozhlasu vypadá a co všechno obnáší. Představen bude také program pro stážisty a elévy.
- Brněnský deník Rovnost (11:00-12:50)
Redakce ve své online prezentaci názorně ukáže, jak se editují stránky novin. Šéfredaktor pro Jihomoravský kraj a Vysočinu Michal Šupálek, vedoucí sportu Jaroslav Kára a editor Petr Jeřábek zájemcům přiblíží, jak se v posledních letech změnila práce regionálního sportovního reportéra a představí také postupnou proměnu redakčních priorit ve vydavatelství Vltava Labe Media v důsledku stále důležitější role webového zpravodajství.
- MUNI TV a Studex.tv (10:00-12:50)
MUNI TV je univerzitní televize a Studex.tv studentská televize působící na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Muni TV informuje o dění na univerzitě a studentském životě. Pravidelně přináší reportáže, rozhovory či živé přenosy z univerzitní hokejové ligy. Studex.tv se zaměřuje na publicistické relace o hrách, filmech, vaření, umění a politice. Na Multimediálním dni poskytnou návštěvníkům pohled do svých zázemí na katedře mediálních studií a žurnalistiky a odpoví na všechny otázky, které budou účastníci online setkání mít.
- Radio R (10:00-12:50)
Radio R je největším komunitním rádiem svého druhu ve střední Evropě. Od roku 2008 sídlí na katedře mediálních studií a žurnalistiky a sdružuje více než 100 dobrovolníků, kteří zajišťují streamované 24/7 vysílání. Na vlnách Radia R vznikl a dále vzniká nejeden sportovně laděný podcast a vy se můžete dozvědět, jak moderátoři a moderátorky sbírají materiál, jaké hvězdy potkali/y a co stačí k tomu, se k „Rku“ přidat a vysílat také.
11:20–12:50 Hlavní debata
Jaká jsou specifika sportovní žurnalistiky? Je jiná než „běžná“ žurnalistika? Liší se metody novinářské práce? Liší se způsob zpracování výsledných materiálů? Jak a v čem? A co sportovní fotografie? Co musí umět sportovní fotoreportéři? Na co si musí dávat pozor? Může být problémem i etika sportovních fotografií?
Debatu moderuje: vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky Lenka Waschková Císařová.
Diskutovat budou:
-
Barbora Černošková – moderátorka televizního pořadu Branky, body, vteřiny v České televizi. Je bývalou sportovkyní a českou reprezentantkou v synchronizovaném plavání. V tomto sportu se třináctkrát stala mistryní republiky v kategoriích sólo, duo a tým (mladší žákyně – ženy).
-
Roman Vondrouš – od roku 2005 je fotoreportérem České tiskové kanceláře, kde se každodenně věnuje agenturnímu fotozpravodajství. Fotografoval na letních i zimních olympijských hrách: 2008 – Peking, 2010 – Vancouver, 2014 – Soči.
-
Tibor Alföldi – někdejší dlouholetý zpravodaj České tiskové kanceláře byl čtyři a půl roku ředitelem komunikace Českého olympijského výboru. V této roli se zúčastnil v roce 2018 zimní olympiády v Pchjongčchangu a letošní olympiády v Tokiu. Stál mimo jiné u zrodu nové fotobanky Českého olympijského výboru, u sjednocení komunikace na všech platformách včetně nového webu olympijskytym.cz či projektu czechteam.tv.
-
Karel Nocar – jeden z tahounů výjimečné házenkářské generace. Byl reprezentantem českého národního týmu a také jeho kapitánem. Dnes řídí vnitřní fungování projektu Bez frází a je tváří besed a pořadu Bez frází+. Projekt přináší příběhy sportovních osobností vyprávěné jejich vlastními slovy, bez příkras a omezení.
Zatím se podívejte se na fotoreportáž z posledního offline Multimediálního dne před koronavirem ve fakultním časopisu Atrium.
Další informace budeme postupně doplňovat a konkretizovat, pro nejaktuálnější info sledujte facebookovou událost.