Rámcový program
7:45–10:00 Prezence, info desk. (foyer FSS MU, Joštova 10, Brno)
9:00–9:15 Zahájení akce Školní časopis roku 2019
10:00–10:15 Slavnostní zahájení Multimediálního dne 2019, soutěže Školní časopis roku 2019 a předání cen Arnošta Heinricha za nejlepší žurnalistickou tvůrčí bakalářskou práci. (aula)
12.00–13:15 Hlavní debata: Důvěra a média. (aula)
09:00–12:00 Mediální jarmark v atriu, prohlídky rozhlasového a televizního studia. (Radio R a Studex .tv / Muni TV)
09:30–11:30 Workshopy pro SŠ a ZŠ z Asociace středoškolských klubů ČR.
11:00–13:00 Workshopy pro VŠ a SŠ.
12:00–12:30 Předání diplomů v kategoriích soutěže Školní časopis roku 2019, základní školy. (P51).
12:45–13:15 Předání diplomů v kategoriích soutěže Školní časopis roku 2019, střední školy. (P51).
13:30–14:15 Tečka na závěr (amfiteátr atria): talk-show DVTV: První internetová televize DVTV s moderátorem Martinem Veselovským ukáže to nejlepší ze svých rozhovorů a poodhalí, jak takový rozhovor vzniká.
Podrobný program
7:45–10:00
Prezence, info desk.
Kde: foyer FSS MU, Joštova 10, Brno
9:00–9:15
Zahájení akce Školní časopis roku 2019
Moderuje: Petr Kantor, Asociace středoškolských klubů ČR, místopředseda a člen správní rady, ředitel soutěže
Kde: P51
10:00–10:15
Slavnostní zahájení Multimediálního dne 2019, soutěže Školní časopis roku 2019 a předání cen Arnošta Heinricha za nejlepší žurnalistickou tvůrčí bakalářskou práci.
Moderuje: Jakub Macek, vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU
Kde: aula
12.00–13:15
Hlavní debata: Důvěra a média.
Jsou ještě dnešní média důvěryhodná? Nepřišel hlídací pes demokracie o své ostré zuby? Důvěra ve zpravodajská média klesá. Jaké jsou příčiny tohoto trendu a co s tím, jaké je řešení? Jak rozlišit, kde je důvěra na místě a kde ne? Jakým způsobem dělat novinařinu kvalitně?
Diskutéři:
- Lenka Waschková Císařová, odborná asistentka Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU.
- Josef Pazderka, šéfredaktor Aktuálně.cz.
- Roman Gallo, ředitel redakcí Vltava Labe Media.
Moderuje: Jakub Macek, vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU
Kde: aula
09:00–10:00
Moderátor Událostí ČT o důvěře a médiích
Téma důvěry a médií očima moderátora Událostí ČT, novináře se zkušenostmi z BBC a bývalého zahraničního zpravodaje České televize ve Washingtonu Martina Řezníčka.
Zajišťuje: Martin Řezníček, moderátor Událostí ČT
Kde: amfiteátr atria
09:00–12:00
Mediální jarmark v atriu, prohlídky rozhlasového a televizního studia
Redakce nejvýznamnějších českých médií se na den stěhují na FSS. Podívejte se, jak pracují:
Česká tisková kancelář (ČTK)
Národní tisková agentura ČTK nainstaluje na Multimediálním dni v prostorách FSS nastálo obrazovku se svým nejrychlejším zpravodajstvím – headline servisem ČTK. Na mediálním jarmarku představí ČTK na svém stánku zásady tvorby agenturního zpravodajství a prostřednictvím zábavných her a úkolů ukáže, jak se editují agenturní texty. Pro zájemce bude připraven náhled do kompletního zpravodajství ČTK, s nímž pracuje většina českých médií.
Česká televize
Novináři z brněnského studia České televize ukážou návštěvníkům Multimediálního dne, jak se pracuje s kamerou a jak v praxi vypadá mobilní žurnalistika. Zájemci si budou moci vyzkoušet moderování před klíčovacím pozadím a také se seznámit s nabídkou pracovních příležitostí a stáží v České televizi.
Český rozhlas
Všechno, co jste ještě nevěděli o vysílání, stanicích a fungování Českého rozhlasu se dozvíte na jeho stánku na Multimediálním dni. Redaktoři brněnského zpravodajství předvedou i natáčení a zpracování zprávy či reportáže. Vyzkoušet si to budou moci také sami návštěvníci. Zájemci se rovněž budou moci registrovat do databáze uchazečů o stáž či externí spolupráci nebo zaměstnání v rozhlase a nebude chybět ani soutěž o dárkové předměty.
iRozhlas.cz
Zájemci si budou moci vyzkoušet dezinformační hru iRozhlasu, na jejíž tvorbě se podílela i studentka brněnské katedry mediálních studií a žurnalistiky na praxi Nela Krawiecová.
Brněnský deník Rovnost
Jak vznikají regionální noviny a online zpravodajství, jak vypadá často klikatá cesta od prvního nápadu až k výslednému článku, co je třeba zohlednit při tvorbě titulku a proč se částečně mění struktura a zaměření regionálních médií. I to se dozvědí všichni, kteří navštíví stánek Deníku na Multimediálním dni. Na místě také všichni zájemci dostanou svoji vlastní titulní stránku Rovnosti.
Aktuálně.cz, ihned.cz, Hospodářské noviny, …
Redaktoři z vydavatelství Economia předvedou zájemcům svou každodenní práci.
Mladá fronta Dnes
Redakce MF Dnes připravila pro návštěvníky test pozornosti, ve kterém si účastníci zkusí
práci editora – v připraveném textu plném chytáků budou odhalovat zjevné nesmysly a vyzkouší si, jestli zvládnou přiřadit správná jména k obličejům brněnských, českých i světových osobností. Zájemci uvidí také tvorbu titulních stran MF Dnes a domů si odnesou originální stránku se svým jménem a fotografií.
Studentská a univerzitní média:
Radio R
Přijďte se podívat, jak se tvoří vybrané pořady univerzitního Radia R a staňte se součástí speciálních epizod. V prostorách studia v 5. patře vás budou čekat zvídaví moderátoři a třeba se potkáte i s profesionály z řad pozvaných médií, kteří se u nás staví na rozhovor.
Studex.tv / MUNI TV
Podívejte se, jak funguje skvěle vybavené televizní studio studentské televize a nahlédněte do zákulisí živého vysílání. Čeká vás také modernizovaná žurnalistická audiovizuální učebna vybavená pro střih a natáčení. Jak pracují moderátoři, redaktoři, kameramani, režiséři a produkční ve studentském médiu? Úplně stejně jako velké televize… Učíme se, abychom pro ně jednou mohli pracovat. Přijďte se nás na cokoliv zeptat. Živé vysílání (i jeho záznam) pak najdete na našich facebookových stránkách.
Fakultní časopis Atrium
Nadšenci pro mediální studia a žurnalistiku si budou moci vyzkoušet reportérskou činnost v praxi. Jejich úkolem bude vyfotit některý z workshopů či seminářů, kterého se na Multimediálním dni zúčastní a napsat k fotce poutavý a výstižný popisek. Nejlepší příspěvky zveřejníme ve fotoreportáži a také na Facebooku Atria. Své příspěvky mohou nadějní budoucí novináři posílat na redakční e-mail Atria: atriumfss@seznam.cz. Přichystány jsou také krátké kvízy, v nichž budou mít návštěvníci možnost ukázat své znalosti současných médií.
Katedra mediálních studií a žurnalistiky
Všechno, co jste chtěli vědět o studiu žurnalistiky a báli jste se zeptat. Jak vypadají přijímačky, co si pohlídat v prváku a na koho si dát pozor. Informace z první ruky přímo od našich studentů. Prezentace oboru, nových žurnalistických učeben, studijních a jiných aktivit.
Doprovodné akce
Výstava k 95. výročí brněnského Českého rozhlasu v atriu fakulty.
Výstava školních časopisů v prostoru před posluchárnou P51.
Natáčení pořadu Newsroom ČT24: Po celý den budou na Multimediálním dni natáčet redaktoři pořadu Newsroom ČT24. Sledujte je přímo při práci nebo jim na kameru řekněte, jak se vám Multimediální den líbí.
Workshopy pro SŠ a VŠ
11:00–12:00
Reportérem v Panamě i v Praze
Když začínal Michael Winfrey před dvaceti lety s novinařinou, pracoval pro agenturu Reuters z Panamy. Od té doby jako novinář procestoval sedm zemí světa. Nakonec se usadil v Praze, kde nyní pracuje jako redaktor pro jednu ze světových tiskových agentur. Co se při práci novináře naučil a jaký je jeho pohled na téma důvěry a médií?
Zajišťuje: Michael Winfrey, editor tiskové agentury
Kde: AVC
11:00–12:00
Důvěra a média z pohledu investigativní novinářky
Jak pohlíží na téma důvěra a média investigativní reportérka pořadu Reportéři ČT a držitelka Novinářské ceny Markéta Dobiášová? Důvěra v média je daná mírou jejich svobody. A důvěra v novináře se odvíjí pouze a jen od zodpovědnosti, jak s touto svobodou naloží.
Zajišťuje: Markéta Dobiášová, Reportéři ČT
Kde: P24
12:00–13:00
Rozmach podcastů v Česku
Mluvené slovo zažívá renesanci. Podcasty začala vyrábět i média, která se dřív zvukem nezabývala. Investigativní zjištění, původní zprávy i aktuální informace nabízí ve formě podcastů například Deník N. Studio N připravuje Filip Titlbach, který dříve pracoval ve zpravodajství Českého rozhlasu a v Radiu Wave. Jak se liší práce ve veřejnoprávním médiu od práce v nezávislém deníku? S čím byl při rozjezdu podcastů největší problém? A jak se odlišit od celé palety podcastů, kterých každým dnem přibývá?
Zajišťuje: Filip Titlbach, Deník N
Kde: AVC
12:00–13:00
Editace fotografií a zásady tvorby fotozpravodajství ČTK
Fotožurnalisté si musí být vědomi, že věrohodnost a důvěryhodnost zpravodajské fotografie je její největší hodnota. Měnit obsah jakýmkoliv způsobem je nepřípustné. Tak zní jedna ze základních zásad práce fotoreportérů a fotoeditorů v ČTK. Upravování zpravodajských fotografií za účelem propagandy se v servisu národní tiskové agentury vyskytovalo až do roku 1989. Jak pracují fotoeditoři a fotoreportéři ČTK dnes? Jaký je rozdíl mezi zpravodajskou fotografií a focením na zakázku? Jak se při kompozici a editaci záběru vyhnout riziku zkreslení události? Tím vším se bude zabývat na svém semináři šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch.
Zajišťuje: Petr Mlch, ČTK
Kde: P24
11:30 –12:50
Jak se dělají Zprávičky
Novinky každého dne tak, že jim budeš rozumět. To je zpravodajský magazín nejen pro děti, Zprávičky na stanici ČT:D. Chcete nahlédnout do zákulisí nejsledovanějšího zpravodajství pro děti? Přijďte se podívat, jak se dělají Zprávičky. Můžete se stát školními reportéry, natáčet mobilem, chatovat s diváky, reagovat na sociální síti anebo nahlédnout do světa výroby zpráv.
Zajišťuje: Petr Kopecký, ČT:D, moderátor a dramaturg
Kde: P51
Workshopy pro SŠ a ZŠ z Asociace středoškolských klubů ČR
9:20–10:50
Kyberprostor
Workshop zaměřený na hrozby kybersvěta. Jeho cílem je popsat nebezpečí, se kterým se studenti setkali, nebo mohou setkat a naučit je zásady kyberbezpečnosti. Zjednodušeně řečeno jde o první pomoc a základní ochranné pomůcky při pohybu v kyberprostoru.
Zajišťuje: Ondřej Baar, lektor společnosti Calliditas Edutainment
Pro koho: II. stupeň + středoškoláci
Kde: P22
9:20–10:50
Kritické myšlení
Workshop zaměřený na aktuální a potřebnou schopnost pracovat se svým rozumem,
logikou a na umění posuzovat kvalitu informací. Uvědomění si klamů, které ovlivňují vnímání, je prvním krokem k jejich překonání. Pokud lépe rozumíme tomu, jak věci doopravdy fungují, dokážeme dělat lepší rozhodnutí. V dnešním světě je právě práce s informacemi důležitou dovedností napříč obory. Cílem modulu je předat základní informace o tom, co je kritické myšlení, v čem je jeho přínos a ukázat studentům, jak tyto znalosti zlepšovat.
Zajišťuje: Katarzyna Gattnar, lektoka společnosti Calliditas Edutainment
Pro koho: II. stupeň + středoškoláci
Kde: P24
9:20–10:50
"How do you trust the media?"- Language Tea
Would you like to discover the current situation of media internationally ? You have the opportunity to be more aware of what's happen in the world thanks to people who came from Germany, Italy, Russia and France. Together, you will have the possibility to exchange about the topic "How do you trust the media?", an important question which will be interesting to develop with different point of views. Join us for this intercultural exchange!
Zajišťují: dobrovolníci z Německa, Itálie, Ruska a Francie.
Pro koho: pro anglicky mluvící
Kde: AVC
9:20–10:50
Journalism and Humour, or how to use the satire to inform differently!
This workshop aims to introduce you to the satirical press that uses humor and derision to inform people. This type of press very popular in France allows another look at the news and information. This workshop will focus primarily on the concept of press drawing and try to understand how this type of press evolves over the course of History and in what form it can be found today. The participants will have the possibility to learn about how to create one, study different examples and discuss the big question "Can we laugh at everything?"
Pro koho: pro anglicky mluvící
Zajišťuje: Aude Radreu (Francie), dobrovolnice, environmentální manažerka
Kde: PC54
9:20–10:50
The colourful world – how journalists write about different cultures and religions
During the workshop, participants will explore the subject of writting about different cultures and religions. The aim of the workshop is to make young people aware how to present this subject and what rules they should follow, how experienced journalists write about it and finally how important is this subject in the modern world. In the end the participants will get a practical task to check their acquired knowledge.
Pro koho: pro anglicky mluvící
Zajišťuje: Magdalena Klimek, nezávislá žurnalistka
Kde: PC26
10:00 – 11:30
Jak se dělají Zprávičky
Novinky každého dne tak, že jim budeš rozumět. To je zpravodajský magazín nejen pro děti, Zprávičky na stanici ČT:D. Chcete nahlédnout do zákulisí nejsledovanějšího zpravodajství pro děti? Přijďte se podívat, jak se dělají Zprávičky. Můžete se stát školními reportéry, natáčet mobilem, chatovat s diváky, reagovat na sociální síti anebo nahlédnout do světa výroby zpráv.
Zajišťuje: Petr Kopecký, ČT:D, moderátor a dramaturg
Kde: P51
11:10 – 12:40
Jak psát texty pro web? Pracujeme s wordpressem
Dozvíte se především, jak můžete textem pracovat s jeho čtenářem, čeho se vyvarovat a co naopak dělat vždy. Vše bude prakticky prezentováno v redakčním systému wordpress, který je vhodný pro publikaci informací na internetu a je volně k dispozici.
Zajišťuje: Ondřej Baar, konzultant internetového marketingu a copywriter psychologických a obchodně úspěšných textů
Kde: PC26
11:10 – 12:40
Kritické myšlení
Workshop zaměřený na aktuální a potřebnou schopnost pracovat se svým rozumem, logikou a na umění posuzovat kvalitu informací. Uvědomění si klamů, které ovlivňují vnímání, je prvním krokem k jejich překonání. Pokud lépe rozumíme tomu, jak věci doopravdy fungují, dokážeme dělat lepší rozhodnutí. V dnešním světě je právě práce s informacemi důležitou dovedností napříč obory. Cílem modulu je předat základní informace o tom, co je kritické myšlení, v čem je jeho přínos a ukázat studentům, jak tyto znalosti zlepšovat.
Zajišťuje: Katarzyna Gattnar, lektoka společnosti Calliditas Edutainment
Pro koho: II. stupeň + středoškoláci
Kde: PC54
Vyhlášení vítězů soutěže školních časopisů
13:00–13:30 Vyhlášení vítězů v kategorii střední školy
Slavnostní vyhlášení a předání diplomů v kategoriích soutěže Školní časopis roku 2019, střední školy.
Moderuje: Petr Kantor, Asociace středoškolských klubů ČR, místopředseda a člen správní rady, ředitel soutěže
Kde: P51
13:30–14:00 Vyhlášení vítězů v kategorii základní školy
Slavnostní vyhlášení a předání diplomů v kategoriích soutěže Školní časopis roku 2019, základní školy.
Moderuje: Petr Kantor, Asociace středoškolských klubů ČR, místopředseda a člen správní rady, ředitel soutěže
Kde: P51
Tečka na závěr
13:30–14:15
Talk-show DVTV: První internetová televize DVTV s moderátorem Martinem Veselovským ukáže to nejlepší ze svých rozhovorů a poodhalí, jak takový rozhovor vzniká.
Zajišťuje: DVTV, Martin Veselovský
Kde: amfiteátr atria
Program budeme průběžně aktualizovat, drobné změny v programu vyhrazeny.
Chcete vědět víc o formě a průběhu Multimediálního dne? Přečtěte si, jak vypadal loňský desátý ročník.