8:50–9:40
Jak na profesionální projev
Jak správně dýchat při mluvení, jak kultivovat své rétorické dovednosti a komunikační schopnosti. Interaktivní nahlédnutí do problematiky profesionálního projevu na veřejnosti i při vystupování v médiích.
Zajišťuje: Iveta Jansová, vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU
Kde: U53 (kapacita 29 míst, kapacita workshopu je omezena na 20 míst)
9:00–12:30
Virtuální realita
Praktický workshop virtuální reality představí její koncept a použití prostřednictvím ukázek a interaktivního prozkoumávání různých aplikací. Účastníci se seznámí s technologií virtuální reality, vyzkouší si virtuální brýle a budou diskutovat o možnostech této technologie v různých odvětvích.
Zajišťuje: dobrovolník Evropského sboru solidarity Mert Citdemir ze vzdělávací neziskové organizace Petrklíč help.
Kde: amfiteátr atria
10:00–10:50
Na pulzu mládeže generace alfa a Z
Nová generace alfa jsou děti, které se narodily do úplně jiného světa, než byl ten, který znají dnešní dospělí/é. Jak se jim v dnešním světě žije? Co je jejich téma a co je téma rodičů této mladé generace? Jsou stejní/é nebo jiní/é ve srovnání s předchozí generací Z? Na tyto otázky se pokusil odpovědět roční výzkum mezi mladou generací, rodiči i pedagogy a pedagožkami či pracovníky a pracovnicemi s mládeží. Přijďte si poslechnout výsledky. Na interaktivní přednášce porovnáme trendy v generaci alfa a Z.
Zajišťuje: Barbora Kiss, Asociace neformálního vzdělávání
Kde: U53 (kapacita 29 míst)
10:00–10:50
Novinářky bez přetvářky
V interaktivním workshopu vám svět médií přiblíží Novinářky bez přetvářky: Kateřina Gruntová z Českého rozhlasu a Veronika Capáková z Hospodářských novin. Dvě mladé redaktorky tvoří společně instagramový profil, kam natáčí videa o své práci, a ukazují, proč je novinařina love-hate relationship. Během padesáti minut se dozvíte také desatero začínajícího novináře a nebude chybět ani kvíz, během něhož si můžete vyzkoušet, kolik toho o žurnalistice víte.
Zajišťuje: Veronika Capáková, redaktorka Hospodářských novin a Kateřina Gruntová, redaktorka iRozhlasu, autorky projektu Novinářky bez přetvářky
Kde: AVC (kapacita 65 míst)
10:00–10:50
Jak se mohou novináři orientovat v evropských tématech
Praktické rady, jak rozklíčovat klíčové evropské otázky a jak se v nich lépe vyznat. Tiskový atašé bratislavské kanceláře Evropského parlamentu Štefan Hudec, bývalý novinář s více než 15 lety praxe, nabídne účastníkům pohled na evropskou problematiku ze strany novináře i ze strany pracovníka public relations. Podělí se o své zkušenosti a cenné tipy, jak se orientovat v složitém světě evropských témat. Představí také svou cestu od novináře, který psal o evropských tématech už při vstupu do unie, bruselského zpravodaje RTVS až po aktuální roli tiskového atašé, přičemž se zaměří na to, jak efektivně uchopit a komunikovat evropskou problematiku v novinářské praxi.
Zajišťuje: Štefan Hudec, tiskový atašé kanceláře Evropského parlamentu na Slovensku
Kde: P21a (kapacita 50 míst)
11:00–11:50
Sociální sítě a novináři
Přijďte si poslechnout, jak dnes fungují novináři na sociálních sítích.
Zajišťuje: Pavlína Kvapilová, bývalá zpravodajka Radiožurnálu v Bruselu, šéfka speciálů ČT24, zástupkyně šéfredaktora ČT24 či ředitelka divize ČT Nová média, nyní autorka projektu Elegantní Česko.
Kde: U53 (kapacita 29 míst)
11:00–11:50
Moderátor v České televizi
Jaké to je být moderátorem v České televizi. Jaká úskalí musí moderátoři překonávat, jaké výzvy je čekají a z čeho mají radost.
Zajišťuje: Ondřej Topinka, moderátor Studia 6, Studia ČT24 a pořadu Newsroom ČT24
Kde: U33 (kapacita 41 míst)
11:00-11:50
Tvůrčí bakalářské práce na katedře mediálních studií a žurnalistiky
Chcete svůj tušený talent zúročit? Při studiu vám pomůžeme zjistit, jestli ho opravdu máte a co si s ním počít, aby se přetavil do kvalitní tvorby. Studenti brněnské žurnalistiky stále více bodují mezi profesionály a sbírají prestižní oborové ceny. Nejaktuálněji byl na říjnovém festivalu Prix Bohemia Radio oceněn dokument Elišky Mádrové Pět fází smutku. Ze strany oborových profesionálů zaznívají slova o velkých mladých talentech, stejně jako respekt, že se nedržíme jen spolehlivě nekontroverzních témat, ale otevíráme témata aktuální, důležitá, a přitom způsobem vstřícným. Nemálo z tvorby našich studentů je zveřejňováno v předních médiích. Nejkvalitnějším dílům je každoročně udělována Cena Arnošta Heinricha. Poznejte letošní nominované práce a zjistíte, že naši studenti svou práci opravdu umí.
Zajišťují: Jan Hanák, lektor, dokumentarista a kněz, Lenka Waschková Císařová, docentka, Rudolf Burgr, odborný asistent, všichni z Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU Brno
Kde: AVC (kapacita 65 míst)
12:00–12:50
Miliardář z Bruselu
Workshop k nové knize bývalého bruselského zpravodaje ČTK Petra Kupce. Kniha s názvem Miliardář z Bruselu má románovou formu, je to fikce, nikoliv novinářská publicistika. Odlehčeným způsobem přibližuje čtenářům fungování a smysl Evropské unie.
Zajišťuje: Petr Kupec, bývalý bruselský zpravodaj ČTK, autor knihy Miliardář z Bruselu, moderuje ředitelka Akademie ČTK Martina Vašíčková
Kde: U53 (kapacita 29 míst)
13:00–13:50
Mediální cirkus: Jak udržet novináře v bezpečí?
Slovenští novináři za sebou mají první rok vlády Roberta Fica poté, co se loni znovu vrátil k moci. Premiér se zasadil o zrušení veřejnoprávních médií a jejich nahrazení jinými, s novináři se soudí a vytváří na ně tlak. Kam až může situace na Slovensku zajít? A co pro ochranu novinářů před vládami dělá Evropská unie? Při natáčení podcastu Mediální cirkus na téma ochrany novinářů budou s Marií Bastlovou diskutovat investigativní reportér Seznam Zpráv Jiří Kubík a zástupce šéfredaktorky slovenského deníku SME Jakub Filo.
Zajišťuje: Marie Bastlová, moderátorka Seznam Zpráv. Rozhovorům se věnuje od roku 2017 – nejprve jako moderátorka pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, krátce moderovala pořad K věci na CNN Prima News, působila také jako politická reportérka Hospodářských novin.
Kde: AVC (kapacita 65 míst)
13:00–13:50
Jak být safe na sociálních sítích
Workshop o tom, na co si dávat pozor na sítích, jak minimalizovat rizika ukradení účtu nebo jak se nestát obětí podvodu.
Zajišťují: lektoři spolku DemocraTIC – Nikol Martiníková a Alice Milerská
Kde: U53 (kapacita 29 míst)
13:15–14:05
Jak fungují novináři v Evropském parlamentu?
Jak pracují novináři v Evropském parlamentu? Jaké tam mají ke své práci podmínky, jaké je tam zázemí? Workshop tiskové atašé z pražské kanceláře Evropského parlamentu.
Zajišťuje: Markéta Žižková, tisková atašé kanceláře Evropského parlamentu v České republice.
Kde: P52a (kapacita 37 míst)
13:10–14:00
Jak na profesionální projev II.
Jak správně dýchat při mluvení, jak kultivovat své rétorické dovednosti a komunikační schopnosti. Interaktivní nahlédnutí do problematiky profesionálního projevu na veřejnosti i při vystupování v médiích.
Zajišťuje: Iveta Jansová, vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU
Kde: P52b (kapacita workshopu je omezena na 20 míst)