Absolventka Adéla Petrová získala Česko-německou novinářskou cenu
Naše absolventka Adéla Petrová získala v pátek večer Česko-německou novinářskou cenu. V kategorii audio vyhrála se seriálem o Památníku v Letech u Písku pro Český rozhlas.
V den konání Multimediálního dne uplyne 300 dnů od zvolení nového českého prezidenta Petra Pavla. Jak v případě prezidentských voleb, ale i po nich pracují novináři a novinářky? A jak funguje PR prezidenta a jiných vrcholných představitelů státu? Je to jiné než v případě „běžných“ témat a „obyčejných“ lidí? Liší se metody novinářské práce? Liší se způsob zpracování výsledných materiálů? Jak a v čem? A co fotografie? Co musí umět fotoreportér, který fotografuje prezidenty a jiné vrcholné představitele státu a politiky? Na co si musí dávat pozor?
Katedra mediálních studií a žurnalistiky FSS MU připravuje na 24. listopadu další Multimediální den, tentokrát na téma Jak se dělá prezident. V programu letos nebude chybět už tradiční diskuze s novináři a novinářkami, workshopy pro žáky i studenty, mediální jarmark, fotografická výstava ani vyhlášení soutěže o školní časopis roku a nejlepší žurnalistickou bakalářskou práci. Svůj zážitek z Multimediálního dne si můžete libovolně sestavit z programu níže!
Pro více informací sledujte také facebookovou událost Multimediálního dne 2023.
8:00–9:30
Infodesk
Kde: foyer FSS MU, Joštova 10, Brno
9:45–10:30
Slavnostní zahájení Multimediálního dne 2023, venkovní fotografické výstavy ČTK Prezidenské okamžiky, soutěže Školní časopis roku 2023 a předání cen Arnošta Heinricha za nejlepší žurnalistickou tvůrčí bakalářskou práci.
Kde: aula
10:45–11:45
Debata: Jak se fotí prezidenti
Na co musí být fotoreportér zpravodajské agentury připravený při cestách prezidenta republiky? Jak obtížné je focení hlavy státu při výjezdech do krajů a v zahraničí? Jak se liší focení úřadujících prezidentů a těch, kteří už v úřadě skončili (nebo teprve kandidují)?
Hosté: Igor Zehl a Luboš Pavlíček, dlouholetí krajští fotoreportéři ČTK, Jiří Salik Sláma, fotograf, který se mimo jiné podílel na prezidentské kampani Petra Pavla.
Moderuje: Radka Matesová Marková, šéfredaktorka zpravodajství ČTK a spoluautorka výstavy Prezidentské okamžiky, Jan Tomandl, vedoucí zpravodaj brněnské redakce ČTK.
Kde: aula
12:00–13:15
Hlavní debata: Jak se dělá prezident?
Jak v případě prezidentských voleb, ale i po nich fungují novináři? A jak funguje PR prezidenta
a jiných vrcholných představitelů státu? Je to jiné než v případě „běžných“ témat a „obyčejných“ lidí? Liší se metody novinářské práce? Liší se způsob zpracování výsledných materiálů? Jak a v čem?
Hosté: Jindřich Šídlo, novinář a komentátor Seznam Zpráv, Štěpán Neubauer, PR specialista, který se mimo jiné podílel na prezidentské kampani Danuše Nerudové, Dominika Hejl Hromková, redaktorka Aktuálně.cz, Jakub Pacner, redaktor České televize.
Moderuje: Jan Motal, docent Katedry mediálních studií a žurnalistiky, vedoucí týmu Centra pro mediální etiku a dialog, režisér a dramaturg.
Kde: aula
9:00–12:00
Mediální jarmark v atriu Fakulty sociálních studií
Ukázky redakcí studentských médií na Katedře mediálních studií a žurnalistiky
13:30–14:30
Tečka na závěr
Jak se vyznat v kampaních na sociálních sítích a nezbláznit se z toho? A mnohem více …
Hostka: Tereza Povolná, Seznam Zprávy, analytička sociálních sítí pořadu Šťastný podcast
Moderuje: Kateřina Slaná, studentka Mediálních studií a žurnalistiky a Mezinárodních vztahů na FSS MU
Kde: amfiteátr atria FSS
Fotografická výstava ČTK Prezidentské okamžiky
Výstava zachycuje 12 československých a českých prezidentů nejen v oficiálních situacích, ale i v méně formálních okamžicích. Výstavu zahájí její spoluautoři – šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková a šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch.
Kde: venku před budovou FSS MU, Joštova 10, Brno
Výstava časopisů finalistů soutěže o nejlepší školní časopis na středních a základních školách.
Podívejte se, jak si studenti středních škol a žáci základních škol umí poradit s tvorbou časopisů.
Kde: atrium Fakulty sociálních studií
Na následujících pět workshopů se, prosím, hlaste předem přes tento formulář.
10:00–10:50
Jak se dělají politici (nejen v předvolební kampani)?
Zkušený novinář Radek Bartoníček se s účastníky workshopu podělí o své zkušenosti s politiky, prozradí specifika předvolebních kampaní, včetně té prezidentské, i to, jakou roli v nich hrají média. Dozvíte se rovněž, na co si dát pozor při vedení rozhovorů.
Zajišťuje: Radek Bartoníček, redaktor Aktuálně.cz, který se specializuje se na psaní o politice
Kde: P52
11:00–11:50
Mediální olympiáda
Jak jste na tom s mediální a informační gramotností? Přímo v praxi si můžete vyzkoušet odhalování dezinformací, manipulací a argumentačních faulů a zhodnotit studentská videa soutěže Mediální olympiáda.
Zajišťuje: Pavlína Tassanyi a Kamila Plisková z Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě
Kde: P24a
11:00–11:50
Tvorba politické satiry
Zajímá vás politická satira a rádi byste se o ní dozvěděli více? Přijďte si poslechnout krále české psané satiry Jindřicha Šídla.
Zajišťuje: Jindřich Šídlo, novinář, politický komentátor Seznamu Zprávy, tvůrce satirického pořadu Šťastné pondělí
Kde: P22
11:30–12:20
Jak na to? Tvůrčí bakalářské práce na katedře mediálních studií a žurnalistiky
Studenti brněnské žurnalistiky často vytvářejí na konci svého bakalářského studia tvůrčí závěrečné práce – rozhlasové či televizní pořady či série článků do renomovaných médií. Mnohé z těchto žurnalistických produktů také bývají v médiích zveřejněny. Ty nejlepší práce jsou nominovány na cenu Arnošta Heinricha o nejlepší tvůrčí bakalářskou práci. Přijďte se podívat na ty letošní nejlepší nominované práce a zjistit, že studenti žurnalistiky z Brna svou práci opravdu umí…
Zajišťuje: Jan Hanák, lektor katedry mediálních studií a žurnalistiky, dokumentarista, kněz
Kde: AVC
12:00–12:50
Jak se dělá dobrá reportáž
Jedinečná příležitost přiučit se reportážnímu umu od držitelky Novinářské ceny za nejlepší reportáž roku 2019 – Jany Ustohalové z Deníku N. Jak zachytit emoce, vylíčit děj a přenést diváka do atmosféry dějiště?
Zajišťuje: Jana Ustohalová, redaktorka Deníku N
Kde: P22
8:00–8:50 a 9:00–9:50 (dva opakující se workshopy)
Jak se dělá rozhovor
Jak zpovídat popudlivého politika, sečtělého vědce nebo prostořekého sportovce? Na co se ptát a jak udělat dobrý rozhovor? Zkusíte si vést rozhovor, dozvíte se, jak komunikovat se zdroji, jak se nebát položit kritické otázky a v čem i zkušení novináři dělají chyby. Ať už stojíte o profesi novináře či nikoliv, naučíte se soft skills, které se hodí i v běžném životě.
Zajišťuje: Václav Havlíček, redaktor MF Dnes, magisterský student žurnalistiky
Kde: PC25
8:00–9:30
Artificial Intelligence in School Magazines (v angličtině)
Workshop explores using AI tools for content creation, layout design, and audience engagement in school publications. Participants will learn about AI-driven writing, image selection, and ethical considerations. Gain practical insights to enhance magazine production and spark critical discussions on AI's educational role.
Zajišťuje: Sampras Femi Robert, lektor Petrklíč help, z. s., expert na digitální technologie
Kde: P52
8:00–12:30
Virtuální realita
Praktický workshop virtuální reality představí koncept a použití VR prostřednictvím ukázek a interaktivního prozkoumávání různých aplikací. Účastníci se seznámí s technologií virtuální reality, vyzkouší si speciální brýle a budou diskutovat o možnostech této technologie v různých odvětvích.
Zajišťuje: Sampras Femi Robert, expert na digitální technologie, dobrovolnice Anastasiia Tuvaieva a Daria Zimanova z Petrklíč help, z. s.
Kde: amfiteátr atria
8:00–9:15 a 9:30–11:00 (dva opakující se workshopy)
Bezpečí? A mohla bych ho vidět?
Jak rozpoznat a odvrátit kyberšikanu? Tipy na bezpečnou online navigaci. Etika online chování. Bezpečí v online komunitách. Společně vytvoříme pozitivní online prostředí, identifikujeme a vyřešíme konfliktní situace. Odhalíme dezinformace a cizí propagandu. Zlepšíme kritické myšlení a analýzu zdrojů. Naučíme se bránit proti manipulaci a třeba i to, jak se stát uvědomělým online občanem.
Zajišťuje: Eva Klusová, lektorka Petrklíč help, z. s., věnuje se analýze bezpečnosti psychologických vlivových operací, kyberšikany a vlivů na zranitelné skupiny společnosti
Kde: P31
8:00–9:30
Veřejné vystupování
Objevíte svůj vlastní hlas – seznámíte se s metodami práce s dechem a zvukem. Uděláte také krok k překonání strachu z veřejného vystupování a naučíte se improvizovat.
Zajišťuje: Kseniia Arnaut, divadelní a filmová herečka, lektorka dramatické výchovy, která studovala na Ukrajině a v Praze
Kde: U33
9:00–10:30
Creative Digital Spaces – Lead creatively – Lead Digitally
Jak udržet smysluplný digitální prostor, který podporuje občanskou participaci a zároveň podněcuje kreativní myšlení a vyjadřování? Online materiály k workshopu jsou k dispozici na stránkách projektu Creative Digital Spaces
Zajišťuje: Katarzyna Gattnar, lektorka Petrklíč help, z. s., věnuje se práci s mládeží, aktivizaci, networkingu a event managementu
Kde P24a
9:00–9:50
Reportáž pro časopis Atrium
Chcete si vyzkoušet novinařinu a přispět vlastním textem na do online časopisu Fakulty sociálních studií? Naučíte se reportážně popsat část Multimediálního dne. Pozorování. Kladení otázek. Vlastní úhel pohledu. To všechno si sami vyzkoušíte. Výsledek zveřejníme v článku časopisu Atrium, novinářskou práci zažijete na vlastní kůži a uvidíte i její výsledek.
Zajišťuje: Regina Rieznerová, editorka časopisu Atrium, magisterská studentka žurnalistiky
Kde: PC54
10:00–12:30
Jak se dělá dětská televize
Televize ve vaší škole – mediální projekt pořadu Zprávičky ČT:D, interaktivní workshop psaní zpráv, natáčení mobilem, vystupování před kamerou s mikrofonem a diskuze s reportéry.
Zajišťuje: Petr Kopecký, Lukáš Vopršal a Ondřej Hruška z České televize (ČT:D)
Kde: PC54
10:00–10:50
Mediální olympiáda
Jak jste na tom s mediální a informační gramotností? Přímo v praxi si můžete vyzkoušet odhalování dezinformací, manipulací a argumentačních faulů a zhodnotit studentská videa soutěže Mediální olympiáda.
Zajišťuje: Pavlína Tassanyi a Kamila Plisková z Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě
Kde: AVC
11:10–12:20
Creative Digital Spaces – Lead creatively – Lead Digitaly
Jak udržet smysluplný digitální prostor, který podporuje občanskou participaci a zároveň podněcuje kreativní myšlení a vyjadřování? Online materiály k workshopu jsou k dispozici na stránkách projektu Creative Digital Spaces
Zajišťuje: Katarzyna Gattnar, lektorka Petrklíč help, z. s., věnuje se práci s mládeží, aktivizaci, networkingu a event managementu
Kde: P31
Naše absolventka Adéla Petrová získala v pátek večer Česko-německou novinářskou cenu. V kategorii audio vyhrála se seriálem o Památníku v Letech u Písku pro Český rozhlas.
Autorky a autoři pěti nejlepších bakalářských prací obhájených v minulém akademickém roce obdrželi v pátek v rámci Multimediálního dne Cenu Arnošta Heinricha. Ocenění, jež uděluje Syndikát novinářů ČR ve spolupráci s naší katedrou, bylo letos poprvé uděleno nejen novinářským pracím, ale i analytické studii.